SelkBag Original – spacák pro fajnšmekry

Tester: Martin Slezáček  www.svetoutdooru.cz

Možná je načase změnit zaběhnuté postupy. Možná se právě mění paradigma spacích návyků. Možná zjistíte, že spací oblek Selkbag je přesně to, co jste potřebovali, i když jste nic nehledali. A možná taky ne... Tak si aspoň v televizi pusťte Tuletubbies.

 Recenze: SelkBag Original – spacák pro fajnÅ¡mekry

 Údaje:

Materiál:svršek - Nylon Rip-stop
vnitřek - Polyester Diamond
náplň - Syntetické vlákno
Hmotnost: 2000 g
 
Použití spacáku:  Na běžnou turistiku od jara do podzimu, Na letní výlety, Do horkých nocí 
Tvar spacáku: mumie
Barevné varianty: černá, zelená, fialová, modrá, žlutá
Dostupné velikosti: S 137 - 150 cm, M 150 - 160 cm, L 165 - 180 cm, XL 180 - 193 cm
Výbava:skladovací obal
Teplotní určení: KOMFORT 7 °C, LIMIT 3 °C, EXTRÉM -11 °C


 

Charakteristika

Spací oblek Selkbag je naprostá specialita pro relativně širokou komunitu lidí (i když si to mnozí z nich možná hned nemyslí). Jde vlastně o syntetickou kombinézu o hmotnosti cca 2 kg, která je vybavena spoustou praktických (někdy méně praktických) vychytávek. Oblek k vám dorazí relativně rozměrném skladovacím obalu. Výrobce nepočítá a nějakou přehnanou kompresí, pokud chcete využívat kompresní obal, musíte si ho obstarat sami. Stejně tak není spací oblek vhodný na nějaké dlouhé přenášení v batohu. Ne, že by to nešlo, ale zaberete si půlku batohu. Zařazení SelkBagu je dost složité, jde hlavně o produkt určený pro požitkáře, kteří si chtějí chvíle při kempování, grilování, rybaření nebo pozorování zvěře zpříjemnit a užít v teple.

 

Přidané funkce

Oblek je vybavený spoustou vychytávek. Mezi mnou využívané patří např. dvojitý zip na hrudníku, který slouží pro pohodlné oblékaní. Možnost odepnout papučky je skvělá, pokud jdete v noci na záchod a potřebujete si obout boty. Chození v papučkách doporučuji maximálně do stanu, jinak v nich nohy docela kloužou. Příjemná je možnost kompletně si schovat ruce do rukávů a zároveň jednoduché zajištění konců rukávů suchým zipem v případě, že chcete mít dlaně venku. Ruce jde zastrčit do klokaních kapes v úrovni boků. Kapuci jsem neměl potřebu nijak regulovat, i když to oblek umožňuje. V teplejších podmínkách jsem ocenil možnost rozepnout větrací zipy na stehnech.

 

Používání

Zpočátku jsem si nebyl úplně jistý, k čemu že vlastně tento oblek slouží. Velké množství fotografií na internetu vás navede na tu správnou cestu. Zabalil jsem oblek do auta a vyrazil jsem (např. do Raxu). Večer se člověk motá kolem přípravy večeře, začíná se ochlazovat. Vařit ve stanu se mi nechce. Obléknu na sebe Selkbag a rázem je situace úplně jiná. Najednou nemusím jenom ležet, ale pěkně v teple si organizuji co potřebuji. Samotný spánek v obleku si zaslouží vlastní odstavec. Nikdy mě to vlastně nenapadlo, ale když spím, jsem zvyklý na kontakt vlastních nohou o sebe. V Selkbagu má ale každá noha vlastní nohavici. Zpočátku to pro mě byl velmi nezvyklý pocit. Postupně si ale zvyknete. Doporučuji také vyzkoušet si oblek vleže, nevybírat jenom podle výšky. Pokud si totiž koupíte oblek tak, že ho máte přesně na výšku, pro ty z vás, kteří mají v noci natažená chodidla, bude trošku krátký. Testovaná velikost spacího obleku byl L (měřím 176 cm a vážím 74 kg). Dostupné velikosti jsou násl.: S 137 - 150 cm, M 150 - 160 cm, L 165 - 180 cm, XL 180 - 193 cm. V noci je příjemné, že při každém otočení se otáčíte s celým oblekem a mnohem lépe se dávají ruce pod hlavu (pokud tak spíte).
Výrobce neřeší teplotní normy, které se dnes používají. V popisu obleku prostě stojí, že je vhodný pro každou roční dobu. Osobně to vnímám tak, že je vhodný pro každé „kempování", pod čímž beru trávení času někde venku převážně v teplejší části roku. Při teplotách kolem +7 °C se v obleku vyspíte naprosto bez problému, pokud bych čekal chladnější noci, vzal bych na sebe teplejší oblečení nebo péřovku.

 

Hodnocení

Člověk nejdříve musí pochopit, k jakému využití je spací oblek ušitý. Jakmile totiž přepne na „pohodovou vlnu", zjistí, že oblek je silně použitelná věc. Nemusíte ho totiž nutně vozit ven na kempování. Krásně ho užijete i doma na gauči, s vínkem na balkóně, při stopování v chladnějším počasí. Pokud neřešíte parametry, místo v zavazadlovém prostoru auta nebo chcete celou noc objímat svého spolunocležníka/spolunocležnici aniž byste vyndali ruku ze spacáku, je Selkbagskvělá volba.

 

Zaujalo mě:
  • odepínací botičky
  • střih kapuce
  • větrací otvory

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz